top of page

BAJKI PSYCHOEDUKACYJNE

 

Ta część projektu dotyczącego inkluzji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym jak również wczesnoszkolnym (klasy 0-3 szkoły podstawowej). Bajki psychoedukacyjne dotyczące tematyki niepełnosprawności przeznaczone są dla pełnosprawnych dzieci i wydają się być najlepszym narzędziem umożliwiającym przedstawienie tematu niepełnosprawności - zawarte w jednej książce. Książka ta zawierać będzie bajki opowiadające o niepełnosprawnych sportowcach, którzy mimo swojej choroby robią to, co kochają, co sprawia im radość - uprawiają sport. Każda z 35 bajek przedstawia sportowca lub grupę sportowców (w zależności od opisanej w bajce dyscypliny sportu) uprawiających inną dyscyplinę sportu, w której w rzeczywistości możemy dostrzec poza zupełnie zdrowymi ludźmi również tych nie w pełni sprawnych. Zawierają one elementy z życiorysów autentycznych niepełnosprawnych sportowców, ponieważ ci właśnie sportowcy są głównymi bohaterami naszych bajek. Krótko mówiąc, jedna bajka to opis zmagań osoby/osób często z różnymi schorzeniami w jednej dyscyplinie sportu. W związku z tym niektóre z naszych bajek będą mieć w swojej treści więcej niż jednego głównego bohatera.

Każda ze wspomnianych bajek zawierać będzie ilustracje możliwe do pokolorowania przez dziecko według jego własnego pomysłu - co będzie dla niego dodatkową atrakcją podczas lektury naszej książki. Do książki dołączone będą: 

- audiobook zawierający wszystkie bajki przedstawione w książce, czytane przez znane i lubiane osoby życia publicznego (nie tylko przez sportowców)

- łamigłówki o tematyce sportowej.

Pokazują osobom zdrowym, że jeśli czegoś się naprawdę chce, to zawsze można to osiągnąć - nawet będąc osobą słabszą, niepełnosprawną.

Chcielibyśmy, aby dzieci miały szansę w sposób dla nich zrozumiały poznać ten - wbrew pozorom - trudny temat, jakim jest niepełnosprawność. Naszym założeniem jest też pokazanie im, że bycie niepełnosprawnym nie wyklucza spełniania swoich marzeń i osiągania sukcesów.

Bajki te będą prezentowane zarówno w szkołach podstawowych (dla klas 0-3), jak i w przedszkolach. Na każde spotkanie z dziećmi zapraszane będą dwie osoby powszechnie znane i lubiane mieszkające na terenie Trójmiasta, które będą czytać dzieciom te bajki, poprowadzą krótką dyskusję dotyczącą tematyki naszych bajek oraz opowiedzą krótko o sobie czy odpowiedzą na nurtujące dzieci pytania związane z wykonywanymi zawodami osób zaproszonych na spotkanie - aby do takiego spotkania wprowadzić element urozmaicenia tematu. Naszymi gośćmi nie zawsze będą sportowcy. Projekt ten powinien być realizowany tylko w ciągu roku szkolnego. Spotkania z dziećmi odbywać się będą dwa razy w miesiącu - od września do czerwca (uwzględniając przerwę na ferie świąteczne, ferie zimowe oraz wszelkie inne dni wolne od zajęć szkolnych i przedszkolnych). Każde spotkanie z dziećmi trwać będzie maksymalnie 120 minut.

 

PROJEKCJA FILMU OPOWIADAJĄCEGO O NIEPEŁNOSPRAWNYCH SPORTOWCACH

 

To narzędzie umożliwiające przedstawienie tematyki naszego projektu przeznaczone jest dla dzieci w wieku szkolnym (klasy 4-6 szkoły podstawowej).

Tematyka niepełnosprawności zostanie w tej części projektu przedstawiona przy pomocy filmu opowiadającego o niepełnosprawnym sportowcu lub też o grupie niepełnosprawnych sportowców oraz dyskusji na wspomniany temat. Poprzez rozmowę z dziećmi o osobach niepełnosprawnych i ich ogólnym postrzeganiu przez osoby zdrowe, pełnosprawne chcemy poznać ich opinię o tej grupie ludzi.

Chcielibyśmy również sprawdzić, ile z nich miało kiedykolwiek kontakt z osobą niepełnosprawną i w jakiej relacji. Chcemy również, żeby podczas poprowadzonej przez nas rozmowy (dyskusji) dzieci opowiedziały o swoich dotychczasowych doświadczeniach w tym temacie.

Naszym celem jest uświadomienie dzieciom zdrowym, że niepełnosprawność nie musi być słabością i wcale nie musi blokować człowieka przed dążeniem do spełnienia swoich planów życiowych, marzeń czy nawet do pielęgnowania własnych pasji.

W każdym tego typu spotkaniu będą też brać udział znane i lubiane osoby publiczne mieszkające na terenie Trójmiasta, które opowiedzą trochę o sobie (m.in. o tym, czym zajmują się obecnie, z jaką gałęzią życia publicznego są kojarzeni, ponieważ nie zawsze będą to sportowcy) oraz odpowiedzą dzieciom na nurtujące ich pytania, aby podczas takiego spotkania wprowadzić niewielki element urozmaicenia tematu spotkania. Pomogą nam też poprowadzić dyskusję z dziećmi.

Projekt ten powinien być realizowany tylko w ciągu roku szkolnego. Spotkania z dziećmi odbywać się będą dwa razy w miesiącu - od września do czerwca (uwzględniając przerwę na ferie świąteczne, ferie zimowe oraz wszelkie inne dni wolne od zajęć szkolnych i przedszkolnych). Każde spotkanie z dziećmi trwać będzie maksymalnie 120 minut.

 

MINI-WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW I LICEALISTÓW

 

Ten element projektu przeznaczony jest dla młodzieży w wieku szkolnym (klasy 1-3 gimnazjum oraz klasy 1-3 liceum).

Przedstawienie tematu niepełnosprawności młodzieży pełnosprawnej w sposób przystępny, a zarazem ciekawy przy pomocy mini-warsztatów oraz dyskusji na temat osób niepełnosprawnych i problemów, z jakimi muszą sobie radzić na co dzień. Poprzez rozmowę z uczniami o osobach niepełnosprawnych i ich ogólnym postrzeganiu przez osoby zdrowe, pełnosprawne chcemy poznać ich opinię o tej grupie ludzi.

Spotkanie podzielone będzie na trzy części:

- część pierwsza to wprowadzenie do tematu (teoretyczne zaznajomienie młodzieży z pojęciem "niepełnosprawność")

- część druga to z kolei praktyczna prezentacja tematu projektu (gry i zabawy sportowe, ale pokazane szczególnie pod kątem osób niepełnosprawnych). Podczas tej części spotkania zaprezentowane zostaną niektóre dyscypliny sportowe zarówno przez sportowców pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, którzy zostaną zaproszeni na spotkanie z młodzieżą. Próba treningu z perspektywy osoby niepełnosprawnej będzie też możliwa dla uczniów biorących udział w spotkaniu.

Uczniowie otrzymają również krótkie scenki do odegrania w zespołach 2-3 osobowych obrazujące ich zaobserwowane zachowania wobec osób niepełnosprawnych jak również zachowania pożądane wobec tych osób.

Planowane dyscypliny sportowe do przedstawienia młodzieży podczas spotkań to:

a) rugby dla osób pełnosprawnych i rugby dla osób niepełnosprawnych

b) tenis stołowy dla osób pełnosprawnych i tenis stołowy dla osób niepełnosprawnych

c) szachy dla osób pełnosprawnych i szachy dla osób niepełnosprawnych.

- natomiast część trzecia to dyskusja z uczniami na temat niepełnosprawności oraz postrzegania osób niepełnosprawnych z perspektywy osób zdrowych, krótki pisemny test sprawdzający co zostało zapamiętane ze spotkania, prezentacja wniosków wyciągniętych ze spotkania.

Poprzez rozmowę chcielibyśmy również sprawdzić, ile z nich miało kiedykolwiek kontakt z osobą niepełnosprawną i w jakiej relacji. Chcemy też, żeby podczas poprowadzonej przez nas rozmowy (dyskusji) uczniowie opowiedzieli o swoich dotychczasowych doświadczeniach w tej dziedzinie.

Naszym głównym celem jest uświadomienie uczniom zdrowym (pełnosprawnym), że niepełnosprawność nie musi być postrzegana jako słabość i wcale nie musi blokować człowieka przed dążeniem do spełnienia swoich planów życiowych, marzeń czy nawet do pielęgnowania własnych pasji.

Projekt ten powinien być realizowany tylko w ciągu roku szkolnego. Spotkania z młodzieżą odbywać się będą dwa razy w miesiącu - od września do czerwca (uwzględniając przerwę na ferie świąteczne, ferie zimowe oraz wszelkie inne dni wolne od zajęć szkolnych).

Jedno spotkanie (dla jednej grupy wiekowej uczniów) z młodzieżą trwać będzie 120 minut.

bottom of page